Pusto w koszyku

Blog

Szał postanowień, a jakby bez zmian… O wprowadzaniu nowej jakości w kulturze BHP

Szał postanowień, a jakby bez zmian… O wprowadzaniu nowej jakości w kulturze BHP

 

Kończy się rok i zaczyna się coroczne szaleństwo związane z planowaniem diametralnych zmian w życiu prywatnym i w pracy. Wielu z nas wielokrotnie podejmowało takie postanowienia, zaczynało rok z nową energią, a luty nas witał w takim stanie jak rok wcześniej.

Znacie pojęcie „Blue Monday”? Ma to być najbardziej depresyjny dzień w roku. Sam twórca tego pojęcia (dr Cliff Arnall), który wymyślił skomplikowany wzór, żeby wyliczyć ten dzień, twierdzi, że dowody, że właśnie w trzeci poniedziałek stycznia wypada najgorszy dzień w roku, są wątpliwe. Jednak nazwa przyjęła się nadzwyczaj dobrze, bo nawet jeśli to nie dokładnie w trzeci poniedziałek stycznia porzucamy nasze plany zmian to dość często wypada to w okolicy tego dnia. Moje wcześniejsze doświadczenia podpowiadały, że pierwszy poniedziałek stycznia też mógłby być BLUE.

Naszą misją jest zmienianie środowiska pracy na lepsze, żeby bezpieczeństwo było na jak najwyższym poziomie, a bhp nie kojarzyło się negatywnie. Dlatego zapraszamy Was do innego podejścia. Zachęcamy do dołączenia do wyzwania „Planer zmian” przygotowanego przez nas oraz Barbarę Makowską z makowkapracuje.pl i zaplanowania już teraz małych kroków, które mogą stać się początkiem większych działań.

Dlaczego małe zmiany mają mieć pewną przewagę nad rewolucjami?

Nie próbuję przekonywać, że żadna rewolucja czy innowacja nie może się udać, bo owszem – są przecież takie, które się udały. Znacie może ludzi, którzy z dnia na dzień zmienili pracę na jakąś zupełnie inną, przeprowadzili się na drugi koniec Polski czy świata oraz firmy, które dzięki zmianie sposobu produkcji albo w ogóle branży nagle stały się potentatami. Myślimy o nich z uznaniem i trochę niedowierzaniem.

Jednak kiedy w naszym życiu zaczynamy wprowadzać małe zmiany, łatwiej nam osiągnąć sukces. A sukces ma wielką siłę motywowania, więc mamy ochotę na kolejny i idziemy krok dalej.

Jeśli do tej pory wstawałeś/wstawałaś o 6:30, ale chciałbyś/chciałabyś o 6:00, to kiedy przestawisz budzik od razu o pół godziny może być Ci ciężko i szybciej się poddasz. Jeśli jednak każdego dnia przesuniesz go o np. 2 minuty wcześniej, nie będziesz czuł tak dużego oporu i po pewnym czasie nawet nie odczujesz, że osiągnąłeś/osiągnęłaś magiczną granicę pół godziny. Za każdym razem kiedy wstaniesz o te 2 minuty wcześniej będziesz miał/miała małą satysfakcję, która pchnie Cię kolejnego poranka do tego, żeby znów ją poczuć.

Dokładnie to samo dzieje się w pracy: jeśli zaplanujesz, że od 1 stycznia będziesz miał zaktualizowane wszystkie dokumenty, ale nie zaplanujesz, kiedy i jak to zrobisz, może być tak, że już 2 stycznia stwierdzisz, że temu nie podołasz i odłożysz na bliżej nieokreślone później.

„Planer zmian” będzie zawierał małe zadania, które da się zrealizować w ciągu jednego dnia, a wykorzystanie każdego z nich zbliży Cię do zaplanowania działań w zakresie BHP na przyszły rok. Od 30 listopada do 24 grudnia codziennie zaprosimy Cię na naszym facebooku TAM & TAMgram na post zawierający zadanie. Od poniedziałku do piątku będzie ono związane z planowaniem zmian w BHP w kontekście przyszłego roku (i dalej), a na weekendy Barbara Makowska przygotowała zadania związane z wellbeingem, czyli naszym wewnętrznym dobrostanem.

Poniżej zamieszczamy link do plików do pobrania. Znajduje się tam „Planer zmian”, w którym po wykonaniu każdego zadania możesz pomalować hełm (taka mini wersja kolorowanki antystresowej) oraz pozostałe dokumenty, które przydadzą się w trakcie tego miesiąca. W nazwach pliku wpisaliśmy dzień, kiedy dany dokument się przyda. Spróbuj nie zepsuć sobie niespodzianki ???? Możesz wybrać wersję czarno-białą lub kolorową. Tak jak lubisz…

Zaczynamy już w poniedziałek (30 listopada). Dołącz do nas i szerz bezpieczeństwo.

PLANER A4 CZ-B                                                    KARTA PRACY DZIEŃ 22 CZ-B

PLANER A4 KOLOR                                                 KARTA PRACY DZIEŃ 22 KOLOR

KARTA PRACY DZIEŃ 21 CZ-B                                KARTA PRACY DZIEŃ 24 CZ-B

KARTA PRACY DZIEŃ 21 KOLOR                             KARTA PRACY DZIEŃ 24 KOLOR

 

Administratorem Twoich danych osobowych jest TAM Justyna Pokładnik, ul. Klonowa 5/12B, 32-660 Chełmek, NIP: 6443137801, REGON: 363467930, tel. 500 111 355, e-mail: biuro@tamgram.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Administratorem danych osobowych Klientów Sklepu Internetowego jest właściciel i operator Sklepu - Ireneusz Pokładnik prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TAMgram Ireneusz Pokładnik, ul. Piastowska 20/8, 32-660 Chełmek, NIP: 5492118737, REGON: 365496685 („TAMgram Ireneusz Pokładnik”), tel. 503 529 172, e-mail: sklep@tam.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Adres : ul. Klonowa 5/12B, Chełmek, 32-660 Poland.
Tel. : 500 111 355
E-mail : biuro@tamgram.com.pl