Pusto w koszyku

Blog

„Otwórz oczy” – z klasą o trudnych tematach

„Otwórz oczy” – z klasą o trudnych tematach

 

Rafał Gębura to dziennikarz, politolog i prowadzący w program „7 metrów pod ziemią”. Jest zawsze świetnie przygotowany do spotkań z gośćmi, ma wyjątkową umiejętność zadawania pytań, słuchania i pozostawania w cieniu swoich bohaterów. Zwraca się do nich zawsze z szacunkiem, nawet wtedy, gdy nie zgadza się z ich poglądami. W roku 2019 wydał książkę „Otwórz oczy”, którą serdecznie Wam polecamy.

Książka „Otwórz oczy” to zbiór 12 wywiadów, w których często podejmowane są tematy kontrowersyjne, niepopularne i trudne, a przedstawiana rzeczywistość nie jest tu ubarwiona. Autor pozwala opowiedzieć o swojej pracy m.in. rzeźnikowi, ratownikowi medycznemu, opiekunce z domu dziecka i policjantowi zajmującemu się cyberprzestępstwami. Poznajemy tu głównie ciemne strony ich pracy i niedoskonałości systemu.

Szczególnie polecamy Wam historię „Sztuka zadawania pytań”. Jest to wywiad z byłym policjantem, który opisuje swoje przygotowania do przesłuchań. Nie mówi jednak o metodach, które znamy z telewizji, czyli o krzyku, zastraszaniu i przemocy. Jego sposobem na rozstrzygnięcie, czy człowiek mówi prawdę, jest uczenie się jego reakcji i zachowań. Mówi:

„Aby rozpoznać, że przesłuchiwany kłamie, najpierw trzeba ustalić jego indywidualna normę zachowań, kiedy jeszcze będzie mówił prawdę”. Jak tą normę ustalał bohater wywiadu, przeczytacie w książce.

Ciekawym uzupełnieniem tego wywiadu są dwie inne historie: „Niebezpieczni w sieci” i „Prawda czy fałsz”. W pierwszej zaskoczył nas opis podejścia do cyberprzestępstwa w Polsce. Z wywiadu wynika, że policjanci na własną rękę muszą się dokształcać, kupować sprzęt, bo nikt nie jest zainteresowany w naszym kraju zwalczaniem przestępstw w sieci. Warto przeczytać ten wywiad również, aby zobaczyć, jak łatwo możemy stać się ofiarami tego rodzaju przestępstw.

Z wywiadu „Prawda czy fałsz” dowiemy się dużo o pracy osoby, która bada ludzi wariografem. Znajdziemy tu wiele ciekawych informacji, szczególnie jedna była dla nas zaskakująca: w Polsce nie wolno badać świadków, sprawców i ofiar przestępstw wariografem, wynik badania nie jest uznawany za dowód. Można jednak takie badanie wykonać prywatnie. Niestety właściciel wariografu nie musi mieć specjalnych uprawnień, szkoleń, jest poza jakąkolwiek kontrolą. Wystarczy, że zakupi odpowiedni sprzęt. A nie da się ukryć (bohater podaje na to wiele przykładów), że badanie to może zrujnować klientowi życie. Dlatego osoba prowadząca badanie powinna posiadać bardzo szeroką wiedzę, m.in. z zakresu anatomii czy psychologii. Niestety pracę tą może wykonywać każdy i nie ponosić przy tym konsekwencji za efekty swoich działań.

Polecamy Wam serdecznie wszystkie rozmowy. Ciekawym ich uzupełnieniem są komentarze autora, w których opisuje swoje emocje i myśli związane z daną rozmową i osobą – nie doświadczamy tego w programie emitowanym na Youtube. Nie jest to lekka lektura, ale bardzo ciekawa.

A tego, jak zadawać trafne pytania i słuchać aktywnie, możecie nauczyć się z nami podczas warsztatów „Prowadzenie rozmów z pracownikami”. Serdecznie zapraszamy.

Rafał Gębura, „Otwórz oczy”, Altenberg Sp. z o.o., Warszawa 2019

Administratorem Twoich danych osobowych jest TAM Justyna Pokładnik, ul. Klonowa 5/12B, 32-660 Chełmek, NIP: 6443137801, REGON: 363467930, tel. 500 111 355, e-mail: biuro@tamgram.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Administratorem danych osobowych Klientów Sklepu Internetowego jest właściciel i operator Sklepu - Ireneusz Pokładnik prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TAMgram Ireneusz Pokładnik, ul. Piastowska 20/8, 32-660 Chełmek, NIP: 5492118737, REGON: 365496685 („TAMgram Ireneusz Pokładnik”), tel. 503 529 172, e-mail: sklep@tam.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Adres : ul. Klonowa 5/12B, Chełmek, 32-660 Poland.
Tel. : 500 111 355
E-mail : biuro@tamgram.com.pl