Pusto w koszyku

Blog

„Urobieni” – prawdziwy obraz polskiego rynku pracy?

„Urobieni” – prawdziwy obraz polskiego rynku pracy?

 

„To normalne, że ukrywa się wypadki, skoro mamy nagrody za najbezpieczniejszy zakład. Liczy się statystyka.”


To jeden z cytatów z książki „Urobieni. Reportaże o pracy” Marka Szymaniaka, zbioru opowieści o polskim rynku pracy. Przedstawiony tu obraz nie jest jednak obrazem pięknym, a bohaterowie nie odnieśli pasma sukcesów. To relacje smutne, często wstrząsające, które zmuszają do refleksji.

Autor opisuje m.in.:
• patologiczną sytuację w firmach ochroniarskich,
• pracę Polaków za granicą,
• sytuację ludzi, którzy życie poświęcili Ojczyźnie, a po wypadku Ojczyzna ich „wypluła”,
• jak manipulują nami telemarketerzy,
• jak traktujemy w Polsce pracowników z Ukrainy,
• jak duzi niszczą małych,
• jak wypacza się w Polsce Lean Management (będziecie zaskoczeni przykładem), czyli świetny przykład, że mieć dużo jest ważniejsze od robić dobrze,
• o tym, że są równi i równiejsi, a brak szacunku i empatii zdarza się zbyt często,
• osłabienie roli Związków Zawodowych,
• jak trudno być przedsiębiorcą w Polsce, w której istnieje wiele instytucji kontrolujących i karzących, niewiele wspierających.


Temat bezpieczeństwa pracy pojawia się tu często. Mamy tu wiele przykładów złego zarządzania, braku komunikacji i choćby minimalnego szacunku. Autor opisał tu dramaty ludzi bojących się utraty pracy, lojalnych wobec pracodawcy, podążających ślepo za celem, który nie daje im realnego zysku, za to uzyskiwanego z pominięciem zasad i kosztem zdrowia (a nawet życia).

Momentami przeszkadzało mi pokazanie wyłącznie tej jednej strony rynku pracy, jak gdyby nie było uczciwych firm, dobrych managerów, pomocnych urzędników i nieuczciwych pracowników. Być może jednak mamy na rynku za dużo książek pokazujących zdolnych managerów i  (zbyt) idealnie prosperujące firmy. Ja mam jednak wrażenie, że jeszcze nikt nie napisał w Polsce książki, która rzetelnie pokazałby sytuację z perspektywy różnych osób, aby można było stworzyć w miarę obiektywny obraz. Bo mamy na rynku zarówno świetnych pracodawców, jak i tych wyzyskujących, mamy również ambitnych i zdolnych pracowników, ale również łamiących zasady i nieuczciwych. I te wszystkie strony warto pokazywać i zastanowić się, jakich zmian należy dokonać, aby nam wszystkim pracowało się lepiej. Bo w końcu pracy poświęcamy większość życia. Doskonalić należy się jednak zespołowo. A mamy na rynku pracy i w kwestii kultury bezpieczeństwa i kultury pracy jeszcze wiele do zrobienia.

Marek Szymaniak, „Urobieni. Reportaże o pracy, Wydawnictwo Czarne, 2018

Administratorem Twoich danych osobowych jest TAM Justyna Pokładnik, ul. Klonowa 5/12B, 32-660 Chełmek, NIP: 6443137801, REGON: 363467930, tel. 500 111 355, e-mail: biuro@tamgram.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Administratorem danych osobowych Klientów Sklepu Internetowego jest właściciel i operator Sklepu - Ireneusz Pokładnik prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TAMgram Ireneusz Pokładnik, ul. Piastowska 20/8, 32-660 Chełmek, NIP: 5492118737, REGON: 365496685 („TAMgram Ireneusz Pokładnik”), tel. 503 529 172, e-mail: sklep@tam.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Adres : ul. Klonowa 5/12B, Chełmek, 32-660 Poland.
Tel. : 500 111 355
E-mail : biuro@tamgram.com.pl