Pusto w koszyku

Blog

Zwycięzcy i przegrani mają te same cele.

Zwycięzcy i przegrani mają te same cele.

Książka „Atomowe nawyki” Jamesa Clear’a zawiera to, co lubimy najbardziej: wiele konkretnych informacji i duuużo życiowych przykładów.

Według autora kluczem do zmiany nawyków nie jest dokonywanie wielkich działań, lecz małych usprawnień. Poprawienie codziennie czegoś o 1% jest niezauważalne, jednak w dłuższej perspektywie da znaczący efekt. Jeśli bowiem codziennie przez rok poprawimy coś o 1%, to na koniec będziemy 37 razy lepsi względem poziomu startowego. I odwrotnie, jeśli codziennie będziemy obniżać poziom o 1%, to w ciągu roku znacznie obniżymy swoje wyniki. Warto zatem dostrzec i doceniać te drobne kroki, bo w skali roku czy kilku lat, dadzą ogromne efekty, bo drobne sukcesy skumulują się w coś potężnego.

Autor przekonuje również, że stawianie sobie celów nie jest dla nas aż takie efektywne. Dużo ważniejszy jest system, czyli sposób dotarcia do niego. Np. jeśli chcesz być przedsiębiorcą zarabiającym miliony (cel), musisz opracować dobry system. Jego elementami mogą być na przykład: zatrudnienie pracowników, analiza rynku, przyglądanie się produktom konkurencji na rynku, reklama, czy prowadzenie kampanii marketingowych. Tylko mając przemyślany plan i realizując jego założenia staniesz się milionerem. James Clear zauważa słusznie, że „zwycięzcy i przegrani mają te same cele”. Zatem to nie cel sam w sobie gwarantuje dokonanie skutecznej zmiany.

Jeśli zatem zmiana nawyku stanowi problem, to rozwiązaniem jest właśnie opracowanie odpowiedniego systemu. James Clear formułuje i bardzo dokładnie opisuje cztery prawa zmiany nawyku:

  • Uczyń to oczywistym.
  • Uczyń to atrakcyjnym.
  • Uczył to łatwym.
  • Uczyń to satysfakcjonującym.

Ilekroć chcemy zmienić nawyk, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jak mogę sprawić, by było to oczywiste?
  • Jak mogę sprawić, by było to atrakcyjne?
  • Jak mogę sprawić, by było to łatwe?
  • Jak mogę sprawić, by było to satysfakcjonujące?

W książce znajdziecie wiele porad i wskazówek, np. na to, jak zaprojektować otoczenie, aby zmiany były łatwiejsze i jak przestać odkładać sprawy na później dzięki zasadzie dwóch minut. Autor szczegółowo i za pomocą przykładów omawia również wspomniane cztery prawa zmiany nawyków.

Warto sięgnąć po tę pozycję. Dzięki przystępnemu językowi, przykładom i łatwym do wdrożenia wskazówkom możecie po jej lekturze wiele zdziałać.

James Clear, „Atmowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”, Galaktyka, Łódź 2019.

 

Administratorem Twoich danych osobowych jest TAM Justyna Pokładnik, ul. Klonowa 5/12B, 32-660 Chełmek, NIP: 6443137801, REGON: 363467930, tel. 500 111 355, e-mail: biuro@tamgram.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Administratorem danych osobowych Klientów Sklepu Internetowego jest właściciel i operator Sklepu - Ireneusz Pokładnik prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TAMgram Ireneusz Pokładnik, ul. Piastowska 20/8, 32-660 Chełmek, NIP: 5492118737, REGON: 365496685 („TAMgram Ireneusz Pokładnik”), tel. 503 529 172, e-mail: sklep@tam.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Adres : ul. Klonowa 5/12B, Chełmek, 32-660 Poland.
Tel. : 500 111 355
E-mail : biuro@tamgram.com.pl