Kreatywne rytuały w pracy – recenzja
Rytuały to nie to samo co rutyna. Rutynowe czynności wykonujemy bezrefleksyjnie. Rytuały realizujemy świadomie, dają nam one poczucie wyjątkowości, tworzą kulturę pracy, której nadano sens. Praktycznie w każdej pracy mamy do czynienia z rytuałami: poranne spotkania przełożonego z pracownikami, uroczyste wręczanie nagród za osiągnięcia, rozpoczynanie dnia od wspólnej rozmowy przy ekspresie do kawy.
Autorzy książki podają wiele zalet stosowania rytuałów, należą do nich m.in.: budowanie więzi, poczucie kontroli, poprawa komunikacji, motywowanie do rozwoju i osiągania lepszych wyników. Ponadto rytuały ułatwiają skupienie i dają poczucie przynależności do wspólnoty.
Autorzy dokładnie opisują 50 rytuałów przydatnych w pracy. Służą one różnym celom, m.in. pobudzeniu kreatywności, poprawianiu wyników lub wspomaganiu zmian organizacyjnych. Zaletą opisanych pomysłów jest to, że łatwo je wdrożyć i dopasować do własnych potrzeb.
AUTORZY
Dr Kursat Ozenc jest starszym projektantem ds. doświadczeń użytkownika w SAP Labs Palo Alto. Uczy projektowania interakcji i usług w Instytucie Projektowania Uniwersytetu Stanforda (tzw. d.school). Prowadzi również warsztaty na temat rytuałów służących budowaniu relacji osobistych i grupowych, wdrażaniu zmian organizacyjnych oraz tworzeniu projektów obywatelskich.
Dr Margaret Hagan, doktor prawa, jest dyrektorem Laboratorium Projektowania Prawnego na Uniwersytecie Stanforda. Prowadzi zajęcia w d.school i jest przywódcą myślowym w branży prawnej. Przeciera szlaki w obszarze usług publicznych oferowanych przez instytucje prawne i rządowe, starając się wprowadzić do nich podejście bardziej zorientowane na człowieka.
Kursat Ozenc, Margaret Hagan, „Kreatywne rytuały przydatne w pracy”, MT Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2020