Pusto w koszyku

Blog

Czy prezentacja bez Power Point jest skuteczna?

Czy prezentacja bez Power Point jest skuteczna?

 

Używanie prezentacji Power Point jest dziś powszechne, wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej szkolenia. Wiele badań przeprowadzonych na studentach (m.in. już w roku 2000 przez Szabo i Hastlingsa) pokazało jednak, że prezentacja nie wpływa znacząco na proces zapamiętywania treści. Wspomniani Szabo i Hastlings przekazywali grupie studentów podczas zajęć treści trzema sposobami: podczas pierwszych zajęć używali rzutnika slajdów i pisali na tablicy, podczas drugich – prezentacji Power Point, podczas trzecich – użyli prezentacji Power Point i dostarczyli przed zajęciami wydruk slajdów.

Po każdych zajęciach studenci pisali test wiedzy. Badania nie wykazały przewagi Power Point nad innymi formami przekazywania wiedzy, jej przyrost był wśród studentów na podobnym poziomie w przypadku użycia wszystkich metod.

W 2007 roku G. Corbeil badała korzyści ze stosowania Power Point i porównywała efektywność nauczania tą metodą z korzystaniem z podręcznika i pisaniem na tablicy. Studenci najpierw napisali pretest, który umożliwił określenie ich bazowego poziomu wiedzy. Kolejne testy sprawdzające wiedzę uczestnicy pisali zaraz po zajęciach oraz po 6 tygodniach. Testy wykazały, że w przypadku wszystkich metod studenci zapamiętali tę samą ilość informacji. W ankietach satysfakcji szkolenia z użyciem Power Point zostały jednak ocenione dużo lepiej.

Podobne badania przeprowadzono w późniejszych latach wielokrotnie i w nauczaniu różnych przedmiotów, wnioski były jednak bardzo podobne. Owszem, znajdziemy w literaturze wyniki testów, które wykazały przewagę Power Pointa nad innymi metodami przekazywania wiedzy, jednak miały one ograniczenia metodologiczne, np. nie zastosowano standaryzacji poszczególnych zajęć, zajęcia prowadzili różni prowadzący, każdy prowadzący biorący udział w badaniu korzystał ze swoich materiałów, a studenci nie byli przydzielani losowo lub nie wykonywano pretestów.

Czy znaczy to jednak, że powinniśmy całkowicie rezygnować z prezentacji? Nie! Prezentacja stanowi dla prowadzących użyteczne narzędzie, umożliwia nam bowiem:

  • wizualizację danych, które trudno jest opisać za pomocą samych słów, np. statystyk, wielowarstwowych diagramów;
  • pokazanie obrazów, zdjęć, np. piktogramów;
  • stworzenie planu szkolenia – slajdy pokazują kolejność tematów i utrzymują porządek;
  • utrzymanie uwagi słuchaczy;
  • wprowadzenie na zajęcia więcej przykładów.

Ponadto zajęcia z użyciem prezentacji Power Point są lepiej oceniane przez uczestników: słuchacze często piszą w ankietach, że prezentacja ułatwiła im zapamiętywanie (choć testy tego nie potwierdziły) i utrzymanie uwagi, a zajęcia były uporządkowane i interesujące.

Przygotowując szkolenie warto jednak pamiętać słowa R. E. Clarka:

Media są tylko narzędziami do przekazywania wiedzy, ale wpływają na osiągnięcia studentów nie bardziej niż ciężarówka, która dostarczając towary spożywcze, powoduje zmiany w naszym odżywianiu.

A jeśli chcesz poznać skuteczne metody prowadzenia szkoleń, zapraszamy na nasze szkolenia.

Przy opracowaniu wpisu korzystałam z badań opisanych w książce: Edukacja i uczenie się. 16 największych mitów, Holmes Jeffrey D., Wydawnictwo PWN, 2019.

Administratorem Twoich danych osobowych jest TAM Justyna Pokładnik, ul. Klonowa 5/12B, 32-660 Chełmek, NIP: 6443137801, REGON: 363467930, tel. 500 111 355, e-mail: biuro@tamgram.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Administratorem danych osobowych Klientów Sklepu Internetowego jest właściciel i operator Sklepu - Ireneusz Pokładnik prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TAMgram Ireneusz Pokładnik, ul. Piastowska 20/8, 32-660 Chełmek, NIP: 5492118737, REGON: 365496685 („TAMgram Ireneusz Pokładnik”), tel. 503 529 172, e-mail: sklep@tam.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Adres : ul. Klonowa 5/12B, Chełmek, 32-660 Poland.
Tel. : 500 111 355
E-mail : biuro@tamgram.com.pl