Pusto w koszyku

Blog

Dni Bezpieczeństwa - dlaczego warto?

Dni Bezpieczeństwa - dlaczego warto?

Pracodawcy popierają takie działania, dostrzegają bowiem zalety organizacji takich imprez: poza pokazaniem tematu BHP w nowej, ciekawej formie, umożliwiają one integrację zespołów i wpływają pozytywnie na atmosferę i motywację.


Czasami jednak podczas rozmów z BHP-owcami słyszę: nie organizujemy Dni Bezpieczeństwa, bo ta formuła się u nas nie sprawdza. Głównymi powodami takiego zniechęcenia są:
- brak oryginalnego pomysłu lub powtarzanie tych samych pomysłów co roku - powoduje to znużenie i nie budzi zainteresowania,
- nie dostosowanie formuły dnia/konkursu BHP do warunków pracy - np. organizuje się imprezy całodniowe, pracownicy jednak nie mogą na dłużej opuścić stanowiska pracy i skorzystać z atrakcji, co tez może budzić frustrację i wpłynąć na frekwencję,
- brak jasno określonych celów: co chcemy osiągnąć poprzez Dzień Bezpieczeństwa? - powoduje to, iż dzień ten staje się "zlepkiem" przypadkowych pomysłów, show, które nie niesie ze sobą wartości edukacyjnych.


Ważne pytanie: jakie korzyści przynosi organizacja Dni Bezpieczeństwa?


Organizacja Dni Bezpieczeństwa niesie ze sobą wiele korzyści, jednak musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów z zakresu metodyki uczenia ludzi dorosłych oraz psychologii. Źle zorganizowany dzień bezpieczeństwa może spowodować frustrację, a nie motywować i uczyć.
Tutaj istotnych będzie kilka punktów:
• Ludzie lubią ze sobą rywalizować - uczeni jesteśmy tego już jako dzieci. Kto z nas nie słyszał: "Ania dostała 5, a ty 3". "Kasi rysunek dostał wyróżnienie, a twój nie. Musisz się bardziej postarać"; itd. Ciągle się porównujemy i szukamy obszaru życia, w którym możemy być lepsi od innych. To daje nam bowiem satysfakcję i motywuje do działania.
• Ludzie lubią wygrywać. W życiu, podobnie jak w sporcie, liczą się zwycięzcy - to ich stawia się w centrum, o nich się mówi i pamięta. Zwycięstwo daj również ogromną satysfakcję i szczęście: to dlatego od czasu do czasu każdy z nas próbuje szczęścia w różnych konkursach z nadzieję, że tym razem okaże się najlepszy i wygra.
• Ludzie zmieniają swoje zachowanie, jeśli spotka się ono z negatywną reakcją. Kontynuujemy jednak zachowania, które przyniosły nam coś dobrego (np. pochwała, nagroda). Konkurs można zatem wykorzystać jako czynnik utrwalający wiedzę i bezpieczne zachowania.
• Zadania muszą być ambitne, nawet wtedy, gdy pracownicy nie mają zbyt wiele czasu na ich wykonanie. Zbyt proste zadania nie stanowią wyzwania, powodują spadek motywacji, a nawet niechęć do ich wykonywania: pracownicy czują się bowiem lekceważeni, otrzymują sygnał: uważamy, że nie jesteście ambitni i wiecie niewiele. To powoduje z kolei negatywne nastawienie do konkursu i tematu bezpieczeństwa.
• Zawsze należy podać prawidłowe odpowiedzi - uczestnicy chcą i muszą wiedzieć, czy odnieśli sukces, a gdzie popełnili błędy. Informacja zwrotna jest niezbędna, w ten sposób uczymy się i motywujemy się do dalszego działania i poszukiwania informacji. Jaka jest nasza motywacja do dalszego działania, jeśli nie wiemy, czy idziemy w dobrym kierunku, a nasze postępowanie i sposób myślenia jest prawidłowy?


Jeśli nie macie pomysłu na organizację niebanalnego Dnia Bezpieczeństwa, my Wam chętnie w tym pomożemy. Zapraszamy Tutaj

Administratorem Twoich danych osobowych jest TAM Justyna Pokładnik, ul. Klonowa 5/12B, 32-660 Chełmek, NIP: 6443137801, REGON: 363467930, tel. 500 111 355, e-mail: biuro@tamgram.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Administratorem danych osobowych Klientów Sklepu Internetowego jest właściciel i operator Sklepu - Ireneusz Pokładnik prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TAMgram Ireneusz Pokładnik, ul. Piastowska 20/8, 32-660 Chełmek, NIP: 5492118737, REGON: 365496685 („TAMgram Ireneusz Pokładnik”), tel. 503 529 172, e-mail: sklep@tam.com.pl. Szczegółowe zasady dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Adres : ul. Klonowa 5/12B, Chełmek, 32-660 Poland.
Tel. : 500 111 355
E-mail : biuro@tamgram.com.pl